GalantWeb

 


Datalogging - zí­skáváme informace z řídící­ jednotky
Poslal: xor Datum: 12.04.2010 - 21:13:38 Zobrazení: 4846
Shrnutí: Propojení řídící jednotky vozů Mitsubishi s PC

Od chvíle, kdy jsem koupil Mitsubishi Galant 1995, jsem ho chtěl spojit s PC a dozvědět se něco víc o tom, jak ŘJ funguje, číst hodnoty z čidel atd. Díky práci nadšenců se konečně podařilo rozluštit komunikační protokol MUT-II/III, který Mitsubishi používá pro diagnostiku svých aut od konce roku 1992.


MUT-I do konce roku 1992


Předcházející ročníky používají MUT-I, popis HW na http//mmcdlogger.sourceforge.net , sběrnice (asi SCI?) používá TTL úroveň, 1953 baud, 12 pin ALDL konektor,  software pro PC:
http://students.db.erau.edu/szabafab/stein/
http://www.eurosoftware.com.pl/EcuLogger.exe
a asi nejlepšíhttp://www.technomotive.com/prod/datalog/datalogger.htm (vyzkoušet http://hometown.aol.ca/JERSTER/Dsm+stuff/Logging/tmo.zip).


MUT-II od konce roku 1992

Od konce roku 1992 dává Mitsubishi do svých aut DLC konektor (J1962, OBD-II), používá ISO 9141 úrovně, ale svůj vlastní protokol, protože ISO9141-2 ještě nebyl hotový. Naštěstí odpovídá také UART, ale např. baud rate MUT-II/III je 15625 versus OBD-II 10400 baud.

Jaký HW

Požadavek na HW vyplývá z dostupného sofware a použitého baud rate. Protože na standardním RS-232 se těžko dá udělat baud rate 15625, rozhodli se vývojáři pro použití USB převodníku s čipem FT232 (http://www.ftdichip.com/), kde se dá nastavit jakákoliv rychlost od 170 baud. Kvůli potížím s 5 baud wake-up je komunikace postavena na D2XX ovladači, tj. převodník není používán jako virtuální COM port.

Ideální pro Evropské podmínky je použití převodníku pro VAG-COM pro VW. Většinou se používá čip Vishay Si9243, kabel jde postavit, návod je např. na http://www.id2.cz/obd2/schema_obd2_usb.png. Na svém autě používám kabel OBD2 KKline/Lline USB od http://www.mtaplus.cz.

Majitelé Lancer EVO 7, 8, 9+, nových Lancerů a Galantů, kteří chtěj "tunit" a upravovat mapy v ECU, musí použít složitější kabel, např. http://www.tactrix.com/product_info.php?products_id=34 (navíc je tam bílý ALDL konektor pro spuštění  flashování, kabely dělají i pro Subaru, takže drahý EcuTek ztráci monopol). Majitelé starších Mitsu mají zatím smůlu, protože nejsou k dispozici popisy pro jejich ECU (podpora starších procesorů), ale můžou zkusit bádat na http://forums.openecu.org/.

Aby logování fungovalo, je nezbytné uzemnit pin 1 v DLC (tj. propojit ho s pinem 4 nebo 5). Zapojení DLC konektoru v Galantu 1995 je:

1. vypíná-zapíná monitor mode (připojíme na 4 nebo 5, takhle můžeme vyblikat chybové kódy kontrolkou na přístrojové desce)

2. n/a

3. ŘJ ECS - elektronické odpružení

4. zem kostra

5. zem data (připojíme GND kabel)

6. ŘJ pro automatické převodovky

7. K-line ŘJ motoru (připojíme K kabel)

8. ŘJ ABS

9. ŘJ ETACS - alarm, nevim jestli to mají i evropský modely

10. n/a

11. ŘJ klimatizace

12. ŘJ SRS airbagy

13. ŘJ tempomatu

14. Tachometr z palubky

15. n/a

16. +VBAT 12V (připojíme + napájení)

 

Software

Pro datalogging jsou následující nástroje:

1. Evoscan (http://www.limitless.co.nz/evoscan/). Cena $25. Verze 0.98 má funkci dyno.

2. Mitsulogger (http://www.aktivematrix.com/forum/). Zdrama, neumí kreslit realtime grafy a nevypisuje chybové kódy, ale neustále se objevují nové verze.

3. ecuEdit (http://www.epifansoft.com/phpBB2/viewforum.php?f=3). Cena $120, ale trial je plně funkční. Registrovaná má funkci dyno.

Modely od roku 1996 jsou OBD-II compliant, takže diagnostika by měla chodit i s běžným ODB-II interface např. s ELM čipem nebo s zmíněným Tactrix kabelem a software ScanTech http://www.techdiag.co.uk/obdscantech/web/index.htm. Scantech používá pro 5 baud inicializaci DTR, RTS, takže ty musí být zapojené, což na kabelech pro VAG-COM není.

Pro flashing:

1. EcuFlash (http://www.openecu.org/index.php?title=EcuFlash)

2. ecuEdit (http://www.epifansoft.com/phpBB2/viewforum.php?f=3)

3. Enginuity (http://www.enginuity.org/)

4. TunerPro (http://tunerpro.net/)

Screenshoty

ecuEdit

 

 ecuEdit dashboard

Je vidět, že některé hodnoty jsou nesmyslné (např. rychlost, můj Galant nemá senzor rychlosti do ECU). Zobrazované údaje:

-váha vzduchu (air flow sensor)

- napětí aku (battery voltage)

- teplota chladící kapaliny (coolant temperature)

- sensor úhlu vačky (crankshaft angle sensor)

- zatížení motoru (engine load) + vypočítaná hodnota

- otáčky motoru (engine speed)

- lambda sonda (front O2 sensor)

- dékla vstřiku (fuel injector pulse width)

- korekce paliva (fuel trim)

- předstih (ignition timing)

- teplota nasávaného vzduchu (intake air temperature)

- čidlo klepání (knock learn & retard)

- volnoběžné otáčky (target idle)

- otevření škrtící klapky (throttle opening sensor, sensor voltage)

MitsuLogger přidává některé další údaje jako poloha ISC, navíc je možné si nadefinovat úplně vlastní requesty do ECU, s každou novou verzí EvoScan jsou zmapovány další výstupy.


Hodnocení: ***** od 1 uživatelů.
Komentáře
slavo
Jr. Member
**
Offline Offline

Příspěvků: 29


Zobrazit profil Email
21.05.2010 - 03:17:50
nejde mi to otvorit