GalantWeb

Koupě auta

Offline FattalError

 • Hero Member
 • *****
  • Příspěvků: 356
Kdysi jsem se byl podívat na auto, co prodával takovej břichatej taťka od dvou dětí. Člověk by mu koupil pivo...  :laugh:

Auto, ač nerad přiznávám, mělo vcelku dost varovných signálů, že to je vy*ebaná hajtra. Ale dal jsem na osobní sympatie a na slovo kamaráda, kterýho jsem vzal s sebou na prohlídku a projížďku. Nakonec jsem koupil.

Dovezl jsem oře domů, ale byl jsem spíš rozporuplně naloženej, než-li nadšenej z nový hračky. Prodejce mi dokonce sám zavolal, jak jsem dojel, jestli je vše v pohodě a když jsem vyjádřil obavy a nastínil problémy dohodli jsme se na osobním setkání a kompenzaci. Příjemně překvapený vstřícností prodejce jsem byl uklidněn. Problémy se ale nořily jeden za druhým a během dvou dní jsem se rohodl, že kontaktuju zpět prodejce a popoženu věe kupředu. Potvrdili jsme si schůzku, ale nikdy k ní nedošlo.

Byl jsem naštvanej, ale tím, že se mi auto (model) líbilo a nejsem člověk co vzdává věci jsem se rozhodl, že auto prostě opravím a nechám si ho. Odvezl jsem ho za známým do servisu (zároveň jeden z důvodů proč jsem danou značku kupoval), že bych ho rád nechal opravit co nejlíp to půjde. Říkal jsem si, že za blbost se platí a jsou na tom lidé určitě hůř.

Trvalo to celý víkend, kdy se mi kupily informace o tom, co všechno je v p*deli, co je zbastlený, co zku*vený. Ve finále jsem byl postavený před částku, která činila téměř polovinu nákupní ceny. Nechal jsem tedy část, tu nejnutnější, opravit a připravoval se na zbytek investice. Tu další část opravy jsem nechal jinému člověku, lépe vybavenému a více znalému značky a měl na to hlavně čas... Ten ale po rozebrání nutných věcí kvůli opravám našel mnoho a mnoho dalšího. Ve finále se odhadované ceny oprav rovnaly nákupní ceně. Přemýšlel jsem, zda budu trvat na opravě, ale po brouzdání internetem, inzeráty a shlédnutí mnoha aut za inzerovanou cenu okolo 100tis jsem změnil názor.

Zkrátím to.

Když jsem konfrontoval prodejce se situací úplně se distancoval. Šel jsem kvůli tomu k soudu, stálo mě to hodně času, finance (ty se pak vrátily) a byl jsem znechucený tím, že někdo prodává zamaskovanou mr*ku a vydává jí za super káru (podvod). To nakonec potvrdil i soud, že se jednalo o podvod a všechny finance jsem dostal zpět. Trvalo to 3/4 roku, ale zkušenost k nezaplacení. Soudy fungují poměrně dobře, nikoli jak je zažito a jak se traduje! A ochrana kupujících funguje, jen je třeba si jí vymoci (ať už je to úmysl nebo "skryté vady"). Pokud není žalobce, není ani soudce...

Tím, co tady píšu, chci říct, že bytostně opovrhuji člověkem co prodá napůl rozpadlou zamaskovanou mr*ku jako prefektně fungující auto. Co takovou věc prodá cizímu člověku. Násobně víc bych ale pohrdal člověkem, co by takovou věc prodal na fóru mezi kamarády a o to víc bych vymáhal svoje práva.

Zkušenost to byla neuvěřitelná. Zkrátka nějaké osobnostní vlastnosti jsou někdy k užitku a někdy k tíži.

Ale to jen tak do pléna... čirou náhodou jsem dostal chuť psát na fórum.
« Poslední změna: 06.06.2019 - 21:06:11 od FattalError »


Offline FattalError

 • Hero Member
 • *****
  • Příspěvků: 356
BTW

pro případné zvídavé lidi mohu poskytnout rozsudek soudu.


Offline elkappi

To je dost dvousečný. Prodával jsem bílého (viděl jsi ho). Cena byla třetina co za něj chtějí někteří lidé (nezlobte se, nazvu je blázny) Vozidlo si vzal mlaďas byl obeznámen že auto jezdilo závody a že se při nižších otáčkách projevují vibrace nikde od převodovky. prakticky jsem ho nazval vrakem :D. Cca po hodině telefon se slovy: skrytá závada nesvítí brzdovky(sorry nekontroluju brzdová světla navíc samotnému se to dělá dost blbě). Není to žárovka? ne je to spínač pod pedálem. Říkám ok dodám ho (nakonec to byl zkrat ve světle v křídle, po odpojení vše fungovalo) To byl pátek, o víkendu následovaly spousta hovorů zakončených odhalením skryté závady v podobě rozsypaného ložiska na klimakompresoru (byť disponuji v práci ložiskárnou ale fakt jsem všechny ložiska nalézovat nenechal) Auto sem si vzal zpět. Já jsem dal za auto 20 přepis stál cca 25 a teď spolkne 7. Každopádně chápu tvé rozhořčení, kdybych vypálil 100 za auto taky bych byl nasranej. Dodnes když slyším skrytá závada tak se osypu. :D
Galant navždy a FTO


Offline Pepe

 Všechny problémy s prodejem ojetého vozu nelze popsat , ale člověk, kupující 17 let starou ojetinu  za 4% původní ceny , MUSÍ s nějakým problémem počítat .
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline FattalError

 • Hero Member
 • *****
  • Příspěvků: 356
Zřejmě se to dá chápat dvousečně.

Pro upřesnění tedy: Mě jde o to, že pokud někdo prodává auto ve stylu "stačí sednout a jet" (na kterouž hlášku jsem zase super alergickej já) a po cestě domů zjistíš že např. turbo je nějakým způsbopem v prdeli (problém se např. projeví až po zahřátí), vstřiky jsou v prdeli, že ti upadne kolo v zatáčce, vypadnou řidičovo dvěře když otevřeš víko kufru, přestane to řadit po 10km atd atd. (některý věci trochu přehháním). To jsou závady který auto "stačí sednout a jet" mít nesmí.

Že ti upadne výfuk po 1km, náhoda? :)
Že ti zůstane páčka blinkrů vyset na oboustranný lepící pásce na třetí křižovatce, náhoda? :)
Že ti řekne, že auto je super nově vyvařený a ty náhodou odloupneš kus 2cm tlustýho kytu a zjistíš, že podvozek drží jen na kytu a barvě... náhoda?

Chápeme se?

Čili, můj červený Galant měl taky skrytou vadu o který prodejce vědět musel. Načatý ložiska v převodovce a po poměrně dost málo kilometrech se odporoučela. Měl jsem chuť mu to přijít hodit na hlavu, ale nechal jsem to být. Byla to jediná dražší věc, která byla na autě v hajzlu. Na druhý straně mě auto nechal projet dosytosti, o dost věcech mi dal vedět, takže s přihlédnutím, že tom opravdu nevěděl... budiž.

Jiný příklad. Pokud ti někdo řekne, že prodává nebouraný auto a ty zjistíš, že je svařený ze dvou... o tomto problému hovořím. Normální je koupit auto a počítat 20-30% ceny na opravy. Ale pokud to je 100% kupní ceny a o problémech prodejce vědět musel , protože to nese známky maskování, tak v tomhle případě neváhám a jedu řešit zpět.

Pokud auto prodáš a řekneš, že je to "vrak", že tam je to a tohle a támhleto špatně, neřekl bych ani pumpička. Ale ve chvíli, kdy bys - Elkapi - prodal toho Tvýho Galoše a řekl kupujícímu, že je to super kára a nic s ní není, tak zde by byl ten problém.

Další věcí je, že smlouvy stažený z internetu jsou z doby krále Klacka a jsou i tak špatně. Že je používají všichni? To je problém těch, co jí použijí. Pokud do smlouvy uvedeš všechny závady, který sdělíš ústně kupujícímu, tak jsi o jakých skrytých závadách mluvíme? Soud postupuje i podle závažnosti vady, zda jde o závadu podstatnou a nebo méně podstatnou. Vracet auto kvůli nefunkčím brzdovým světlům je ale docela problém. Podle rozumu bys vadu jen odstranil, ale auto by se nevracelo (není to závada za horentní sumu).

Dašlí fakt, resp. ona hláška, co v "neprůstřelných smlouvách" bývá, že to kupuješ tak, jak to stojí/leží a že jsi byl obeznámen se stavem je velmi lehko napadnutelná. Přijedeš s kamarádem - svědek. Formulace "jak to stojí a leží" je v právním hledisku špatná k tíži prodejce. (tyto stejný věty byly v mojí smlouvě a v klidu jsem se domohl nápravy).

Znovu tedy, že se auto snažíš prodat jako basu piv, se smlouvou vytištěnou na mastným papíru od tlačenky, staženou z netu, co je napsaná imbecilním Karlíčkem z prasečáku, protože viděl dvakrát AZ-kvíz, je problém. A pokud někoho oje*eš tak má solidní možnost se bránit, jen se to u nás v ČR moc nenosí.

PS: odpovědnost za vady má prodejce ze zákona 6měs. Tzn. že když si koupíš auto za 100tis a dáš do něj v opravách během oněch 6ti měsících 30k, fajn. Asi to nebyla ale moc dobrá koupě. Ale pokud ti rupne převodovka za 40k, tak šup zpět k prodejci. Nezájem.
« Poslední změna: 07.06.2019 - 18:46:18 od FattalError »


Offline Sir Dag

Jen kratké doplnění. V textaci zákona je jen pouze, že pokud prodáváš vůz, tak držíš záruku půl roku na skryté vady. Otázkou však je, co je skryté. To už zákon nepopisuje. Navíc, pokud prodejce řekne, tohle se mi nezdá, ale zatím vše v pohodě, tak i kdyby se to podělalo..není to již skrytá vada. Už jsi se nějakým způsobem zmínil. Defakto se dá lajcky říci, že jsou to věci na které se nemůžeš podívat či se nějak neprojevují. Vadný motor se třeba projeví, když jede na tři válce a to do něj není vidět. Ve finále, pokud auto prodáváš a řekneš, že ho spíš doporučuješ na díly. Nemůže ti nikdo nic vytknout. Samozřejmě nevím jak jsi auto kupoval ty. Ps: celé jsem to nečetl. Tolik času bohužel nemám. A ani tu teď nejsem deně.
Byl jsi můj první a v mém srdci zůstaneš navždy. 2.0 100kw 1997 MetalicBlue


Offline FattalError

 • Hero Member
 • *****
  • Příspěvků: 356
Dagu...  :roll:

Fajn, jak chceš. Dám si tu práci...

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#cast4-hlava2-dil1-oddil2-pododdil2

kde se dočteš např.

§ 2103

Kupující nemá práva z vadného plnění, jedná-li se o vadu, kterou musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy. To neplatí, ujistil-li ho prodávající výslovně, že věc je bez vad, anebo zastřel-li vadu lstivě.


Zde je jasně napsané, co se míní. Existující precedens je takový, že za vadu, která se projeví na voze do 6měs, byla na voze již při převzetí a odpovídá za ní prodávající. Prodávající musí zajistit opravu věci nebo výměnu věci.

---------------------------------------------------------------------------------
Otázkou však je, co je skryté.

§ 2112

(1) Neoznámil-li kupující vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při včasné prohlídce a dostatečné péči zjistit, soud mu právo z vadného plnění nepřizná. Jedná-li se o skrytou vadu, platí totéž, nebyla-li vada oznámena bez zbytečného odkladu poté, co ji kupující mohl při dostatečné péči zjistit, nejpozději však do dvou let po odevzdání věci.


A samozřejmě § 2103 : "... jedná-li se o vadu, kterou musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat..." (to podtržené v uvozovkách je definice skryté a zjevné vady).

-------------------------------------------------------------------------------------
Navíc, pokud prodejce řekne, tohle se mi nezdá, ale zatím vše v pohodě, tak i kdyby se to podělalo..není to již skrytá vada.

Pokud to není uvedeno ve smlouvě, bude tvrzení prodávajícího o oznámení možné "vadě" na jeho straně k dokázání jeho tvrzení. ( + znění § 2103)


---------------------------------------------------------------------
Defakto se dá lajcky říci, že jsou to věci na které se nemůžeš podívat či se nějak neprojevují.

Ne, Dagu. Mýlíš se, příliš chytračíš.


---------------------------------------------------------------------
Ve finále, pokud auto prodáváš a řekneš, že ho spíš doporučuješ na díly. Nemůže ti nikdo nic vytknout.

Ano, ale to jsem již několikrát napsal v příspěvcích nahoře. Tuhle skutečnost uveď ve smlouvě a nikdo ti nemůže říct ani "pumpička"!


A znovu dokola. Pokud prodáváš auto se slovy "stačí sednout a jet" a autu po dvou dnech upadne výfuk, přestane řadit a motor se bude klepat jako dvoutunový ratlík, máš to jasné.

Pokud je ve smlouvě: "prodávající kupujícího plně seznámil s technickým stavem vozidla", tak to nehraje roli. Je to vada, která vyšla najevo dodatečně.


Offline Sir Dag

odpovím jen krátce..to co jsi mi tu napsal za textace zákona neříkají nic o skryté vadě....ale nároku a tak dál...nicméně.
Tvrzení, že moc chytračím...když řekneš, že si myslíš, že je to špatné tak tím kupujícího informuješ...je to nenapadnutelné..jsou totiž smlouvy ústní a písemné. Též i dohody atd..Samozřejmě je lepší se krýti písemně a proto jsem řekl..dáš li do smlouvy, že to prodáváš spíše na díly než k ježdění..že je to herk...tak na tebe nikdo nemůže a s tím souhlasíš...Takže moje otázka...V čem hledáš rozpor?

Já tu vůbec neřeším tvůj nákup vozu, kde upadnul výfuk a nebo narafičil páčky...jen jsem vznesl přípomínku k jedné textaci a ta byla myšlena všeobecně...né na konkrétní případ..
Byl jsi můj první a v mém srdci zůstaneš navždy. 2.0 100kw 1997 MetalicBlue


Offline FattalError

 • Hero Member
 • *****
  • Příspěvků: 356
Obrázkový překlad k tomu dělat nebudu.   ](-: