GalantWeb

Výmena oleja v automate

Offline Pepe

Kapito ,  :undecided:   jjjjjj, dutou hřídelí - skoro trubka.
« Poslední změna: 19.01.2016 - 12:44:09 od pepe »
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline Drak

a koukám, že ten návod zmizel. musím ho někde najít
Legnum VR-4 TypeS

Mitsubishi Legnum VR-4 EC5W (Zenki - 8/96-7/98 Chuki - 8/98-4/00 Kouki - 5/00-8/02)


Offline Pepe

Nalezeno : http://www.galantweb.com/index.php/topic,3659.0.html
 taky nevíš cos kam dal ?
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206

Offline Drak

no koukám, že jsem to hledal přesně opačně :)
Legnum VR-4 TypeS

Mitsubishi Legnum VR-4 EC5W (Zenki - 8/96-7/98 Chuki - 8/98-4/00 Kouki - 5/00-8/02)


Offline Trewor

Což mi připomnělo, že mi známej neodpověděl ohledně těch millers olejů. jak se lidem začnou rodit děti tak je na ně prd spolehnutí -_-
Top Gear (Jon Bentley) o 8G Galantu: It´s a nice car for a nice people.
1999 8G Galant kombi V6 AT LPG, 7G E88A AWD AWS shnilotina na díly, 6g Galant 4x4 kastle, 1994 Colt CA 1,3 a Fiat Ducato 2,8TD 4x4


Offline JanTchi

Tak som si konečne našiel čas a olej v prevodovke úspešne vymenil  :mellow:

Pár slov pre ľudí ktorý sa k tomu tiež chystajú (po prvý krát):
- Išiel som podľa návodu od Draka a všetko išlo bez problémov a rýchlo.
- Použil som Millermatic ATF SP III WS (Ďakujem za tip pepe  :) )
- Ak to robíte prvý krát, tak namiesto 30 minút si vyhradte aj 2 hodiny  :angel:
-Okrem 8mm hadice sa zíde aj 6mm. Kupoval som "Hadicu PVC - priesvitnú" a z každej stačil nakoniec 1 meter, cena za hadice cca 0,50eur. 8mm napichnete na vývod z chladiča a 6mm hadicu vpichnete do  prívodu do prevodovky. Do hrdla kade sa dolieva olej sa zmestí cca 12mm hadica. Ja som to vyriešil tak, že som zobral záhradnú zelenú hadicu (cca 20cm), ktorá sa tam nezmestí, do nej dal 10mm hadicu, ktorá trčala do hrdla prevodovky a na druhý koniec som dal klasický lievik na vodu, ktorý presne vliezol do záhradnej hadice. (nič lepšie som nezohnal).
-Vo Workshop manuál je vyznačená ktorá hadica / trubka je ktorá, ale keby si niekto náhodou nebol istý, tak pohľadom z pod auta, je rovná trubka s krátkou gumenou hadicou v strede - to je prívod horúceho oleja do chladiča. Ochladený olej je hadica bližšie k ľavému svetlu.
-Olej pôjde von z oboch hadíc, z jednej s minimálnym tlakom (to je prívod do prevodovky).
-Odporúčam všetko čo ide von z prevodovky, liať do kýbla (vedra) s odmerkou  - toľko čo vytečie, toľko treba aj vrátiť naspať.
Výmeny sa netreba nijak obávať, ja som postupoval tak, že mi asistent naštartoval motor cca na 30 - 45 sekúnd a keďže som nedokázal držať hadice a aj dolievať olej, tak som si to 3x zopakoval :) , teda naštartovať - vypustiť - zhasnúť - doliať, naštartovať - vypustiť - zhasnúť - doliať, naštartovať - vypustiť - zhasnúť - doliať.
-Pri kontrole stavu oleja sa nenechajte oklamať ako ja, že tá príjemné hnedá na bielej servítke je ešte celkom ok. Olej má veľmi vysokú viskozitu a to si treba uvedomovať. Do kýbla(vedra) natiekol  tmavohnedý olej. Na porovnanie, nový olej je krásne priezračný, že je cez neho vidieť keď je v nádobe. Cez ten starý vôbec nebolo vidieť.
-Podarilo sa mi zmestiť do 10l, konkrétne som použil 9,6l pričom už po cca 8 litroch vytekal krásne čistý, priezračný červený olej. Samozrejme záleží od stavu prevodovky. Tá moja je (podľa vypúšťacieho škrobu) vo veľmi dobrom stave - len jemno zomletý prach.
-Filter som bohužiaľ nevymenil, mám novší typ prevodovky, kde je filter vo vnútri a keďže tá prevodovka nemá bežnú vaňu ktorá sa dá zošrobovať, tak vyberať motor s prevodovkou nepripadalo v úvahu (za zrušenie pôvodného šrobovacieho filtra by som niekoho nakopal do zadku. Už keď presunuli filter, tak aspoň mohli zachovať jednoduchú výmenu).
-Stav oleja kontrolujte naozaj až po cca 100km, aj tak si to musí všetko "sadnúť". Ja som dolieval na úroveň "cold", po 15km jazdy bola úroveň 1cm nad "hot".

Ak mi ešte niečo napadne tak doplním. Obtiažnosť o troška málo vyššia ako výmena oleja motora.
Komfort radenia sa pocitovo zvýšil asi o 30percent, celkovo ide žralok "jemne a s láskou", pokiaľ nato človek nedupne :)
« Poslední změna: 12.03.2016 - 15:26:58 od JanTchi »


Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206
Pěkné.
Mám stejný rok jako ty a filtr uvnitř ani vně nemám.


Offline Pepe

Robe, nemáš li ho vně, tak je uvnitř . Podívej se do servisního manuálu . :mellow:
http://www.galantweb.com/downloads/ftp/F4A4x_AT_Manual.pdf    ---------------strana 23A-3-3
« Poslední změna: 13.03.2016 - 08:48:04 od pepe »
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206
Tak,tedˇfakt nevim,někdo mi tu tvrdil,že  2001  filtr už vůbec nemá. :mellow:


Offline Trewor

Já jsem při výměně chladiče taky vyměnil AT olej a příjde mi, že mi ho zbylo nějak moc. 2litry :undecided:
Normálně jsem ho vypustil z převodovky (na magnetu bylo tak 3mm pasty), přilil tak 2 dcl, zašrouboval, dolil cca 4 l, na obě trubky dal hadičky a za chodu motoru dolejval dokud nezačalo týct čistý ATF. Pak jsem vrátil chladič a dolil další cca litr.

Jestli jsem dobře pochopil kontrolu, tak to mam projet aby se olej ohřál, pak zařadit N-ko a pak teprve měřit. Takhle jsem tak 1mm nad horní ryskou.
Top Gear (Jon Bentley) o 8G Galantu: It´s a nice car for a nice people.
1999 8G Galant kombi V6 AT LPG, 7G E88A AWD AWS shnilotina na díly, 6g Galant 4x4 kastle, 1994 Colt CA 1,3 a Fiat Ducato 2,8TD 4x4


Offline Pepe

 Ano Robe, viditelný vnější filtr nemá . Ale chce to prostudovat servisní materiály pro výměnu vnitřního filtru .
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206

Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206

Offline Pepe

Pepe,ty máš filtr kde?
Klasika nahoře , na převodovce. Trewor kupoval Millers oil.
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206

Offline Pepe

Jo, budu jej kupovat , jen to nechám na lepší počasí. Zatím olej měnit nemusím, jen jsem narazil na filtr a koupil ho.
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206

Offline Pepe

Podle ceny . Jestli bude Millers levnější než OEM , není co řešit . A to nám řekne Trewor .
三菱ギャラン  2,5l V6 24V  Hamilton Silver   reg.2001


Offline Rob

  • Hero Member
  • *****
    • Příspěvků: 5206
Tak dlouho jsme společnou výměnu olejů oddalovali až se na nás Trewor vykák. :-D